Рецепти2021-09-15T19:00:12+00:00
14,07,201614,07, 2016

Салата од хељда за две лица

Потребно: 1 шолја хељда 2 прачки праз 50 грама цели ореви Каранфилче, сол, бибер 1 лажичка масло Подготовка: Хељдата ставете ја во зовриена и посолена вода и додадете неколку каранфилчиња кои ќе дадат посебна арома. Варете 20-30 минути, додека не омекне. Во посебен сад ставете вода да зоврие,

13,07,201613,07, 2016

Ќофте од црвена леќа (посно)

1 чаша од 200 мл. леќа 3- 4 чаши вода 1 глава кромид 5-6 чешниња лук 1 лажица црвен пипер 1 лажица ким 1 лимон на вкус сол 1 ракатка магданос Ќофте од црвена леќа (посно) Измијте и нека се исцеди леќата. Ставете во касеролата водата, откако

13,07,201613,07, 2016

Направете си свои вкусни и енергетски плочки

Потребни состојки: • ½ чаша ореви • ½ чаша бадеми • 4 лажици чиа • 4 лажици ленено семе (мелено) • 3 лажици семки од тиква (покиснати 10 минути) • 4 лажици брусница (покиснати 10 минути) • 4 лажици суви кајсии (исецкани и покиснати 10 минути) • 4 лажици агавин

Go to Top