Постојат неколку природни растенија на овој свет што може да се легитимно наречат “суперхрана.” Една од најмоќните суперхрани наречени Moringa Oleifera конечно си го најде “патот во западниот свет и некои медицински професионалци одат до тој степен што Moringa oleifera” го нарекуваат чудото од дрво. “Бидејќи е прилично нов продукт на западниот свет, не многу луѓе знаат за оваа неверојатна растение. Значи она што е Moringa oleifera и зошто се медицинските професионалци го нарекуваат” Чудото од дрво? “Замислете едно дрво во вашиот двор, кој ќе ги задоволи сите ваши потреби за исхрана, се грижи за вас нашироко, и прочисти вашата потрошувачка на вода за вас. Ова дрво всушност постои. Со векови, домородци на северна Индија и многу делови на Африка ги знаат многуте придобивки на Moringa oleifera. Неговата употреба е онолку уникатна, како и имињата под што е познато како на пример clarifier дрво, рен дрво и дрво налик на буре, и во Источна Африка се нарекува “најдобар пријател на мајката”. Буквално секој дел од дрвото може да се користи. Првенствено можело да се најде само на подножјето на Хималаите, сега е на широко одгледувано во Африка, Централна и Јужна Америка, Шри Ланка, Индија, Малезија и Филипини. Ова дрво, иако е малку познато во западниот свет, е хранлив динамит. Постојат буквално стотици употреби за ова дрво.
rastenie super hrana1
Moringa olifeira
Што е Moringa Oleifera?
Тоа може да порасне и до 13 метри во висина и да живеат долго и до 20 години во добри услови. Како и да е, луѓето кои што го одгледуваат ова растение одсекуваат 1,5м од краевите на гранките за да ги соберат листовите и плодовите од ова дрво.
Кои се придобивките на Moringa oleifera?
Примарната корист на Moringa oleifera е високата хранлива вредност на листовите. Во одна доза од Moringa oleifera лисјата, можете да најдете:
125% дневна доза на Калциум
61% дневна доза на Магнезиум
41% дневна доза на Калиум
71% дневна доза на Железо
272% дневна доза на Витамин A
22% дневна доза на Витамин Ц
rastenie super hrana2
Вкупно постојат повеќе од 90 различни витамини, минерали или други хранливи материи во Moringa oleifera. Не постои друга “суперхрана” на Земјата со оваква богата понуда.Moringa Oleifera е комплетно здрав продукт кој не само што обезбедува хранливи состојки и витамини кои ви се потребни во секојдневието туку и ја подобрува вашата целокупна здравствена слика.Незрелите плодови се најмногу ценети а се користат сите делови од дрвото. Плодовите се многу хранливи, ги содржи сите есенцијални амино киселини, заедно со многу витамини и други хранливи материи. Незрелиот плод може да се јаде суров или подготвени како грашок или боранија, додека зрелите парчиња се јадат обично пржени и поседуваат вкус на кикиритки. Плодовите поседуваат 38-40% маслени состојки од кои се произведува масло за јадење познат како Бен масло. Ова масло е чисто,има слаок вкус и без мирис. Генерално, неговата хранлива вредност најмногу наликува на маслиново масло. Здебелениот корен се користи како замена за рен. Листовите се јадат како зеленчук, во салати. Листовите може да се истолчат и да се користат за чистење прибор и за чистење на ѕидовите. Листови и младите гранки се користат и како храна за добиток. Кората може да се користи како лосион за сончање, а исто така од кората се добиваат и груби влакна за индустријата. Цветот се покажа дека е богат со калиум и калциум исто така се јаде но претходно мора да се зготви или измеша со друга храна, или може да се пржи во тесто како што тоа го прават народите од далечниот Исток.
Moringa Oleifera исто така има и други значајни бенефиции како што се:
понизок крвен притисок, подобрена крвна слика, подобрување на варењето на храната,подобрен имонолошки систем, заштитува стомачната постава, лечи стомачни чирови, поздрава кожа, намаленадепресија и истоштеност, го зголемува нивото на енергијаи уште многу други придобивки.
rastenie super hrana
Moringa oleifera за губење на тежината?
Еден од најголемите прашања околу Moringa oleifera е дали помага или не во губењето на тежината. Иако не постојат посебни студии, многу медицински експерти веруваат Moringa oleifera може да ви помогне во губењето на телесната тежина во две клучни моменти:
Прво, Moringa oleifera го снабдува телото со огромна количина на енергија. Ова ви овозможува да работите понапорно во спортската сала, на работа, или дома, па ќе согорат повеќе калории во текот на целиот ден. Плус Moringa oleifera Ви овозможува да бидете попродуктивни така да не мора да работите толку напорно во фаќање на чекор со вашиот зафатен живот.Второ, Moringa oleifera помага природно да намалите калории преку потиснување на апетитот. Кога на нашето тело му треба хранливи материи, нашиот мозок испраќа сигнали до нашиот стомак да ни алармира дека ние сме гладни. Меѓутоа, ако јадеме погрешна храна, нашето тело се уште сака хранливи материи и ние продолжуваме да јадеме, и јадеме, и јадеме. Во реалноста, ако ние конзумираме материи кои нашето тело ги сака, ние не би се прејадувале. Moringa поседува неверојатен број на витамини и минерали, така што вашето тело ги добива хранливите состојки што му требаат и вашата линија нема да страда.